Kivehető pótlások

Részleges kivehető fogpótlások

Kombinált pótlások
 
Rengeteg ember küzd a részleges vagy teljes fogatlansággal és annak következményeivel: az elvesztett rágófunkcióval, mely sokszor gyomorpanaszokat is okoz, hangképzési zavarokkal, esztétikai problémával. Egyes esetekben a horkolás hátterében is szerepe van a foghiánynak.
A mai kivehető fogpótlásokkal kapcsolatosan már nem igaz az a tévhit, hogy hosszabb ideig, egész éjszakára ki kell venni a szájból. Mindössze naponta  kétszer 3-4 percre, a tisztítás idejére kell eltávolítani.
Ebben a fejezetben bemutatjuk általánosságban véve a mai fejlett fogászati lehetőségeket, melyekkel nagyobb foghiányokat tudunk pótolni. Ezt a teljesség igénye nélkül tesszük, hisz minden eset más és más. Örömmel állunk személyesen rendelkezésükre, ahol az első vizsgálat alkalmával már személyre szabottan tudjuk kiválasztani a többféle lehetőség közül az Önnek leginkább megfelelőt!
 
Kombinált fogpótlásokról általában
 
Ha legalább egy saját fog maradt a szájában, akkor úgynevezett kombinált pótlást készíthetünk. Nevét onnan kapta, hogy fix részt (el nem távolítható) és kivehető részt is tartalmaz, azaz fogon, fogakon elhorgonyozzuk, a lágyrészeken, ínyen pedig megtámasztjuk a fogpótlást.
A fix rész mindig a szájban van, a páciens magának nem tudja eltávolítani, ennek köszönhető a nagyon jó komfortérzet, hisz stabilizálja, rögzíti a kivehető részt.
A kivehető rész alaplemezből (nyálkahártya-csont alapzattal érintkező rész, az egész protézist egybe foglalja), műínyből (rózsaszín rész, mely az elsorvadt nyálkahártyát pótolja, és a műfogakat tartja), műfogakból és elhorgonyzási eszközökből (a pótlást stabilizálja az elmozdító erőkkel szemben) áll.
Az alaplemez lehet: tisztán műanyag vagy fémvázas műanyag
Az elhorgonyzási eszköz típusa alapján megkülönböztetünk kapcsos, csúsztatós, teleszkópos, stéges kombinált kivehető pótlásokat.
 
Kapcsos kivehető pótlás
 
A maradék fogakat fém öntött kapcsok veszik körül, ezeknek segítségével stabilizálva a kivehető részt. A saját fogakat szükség esetén koronával borítjuk, ezek az ún. kapocstartó koronák.
 
Milyen esetekben alkalmazható?
 
Nagyobb kiterjedésű foghiányok esetén készítjük, de elkészíthető akár 1-2 fog hiánya esetén, vagy hídpótlás  helyett is, bár nagyon kicsi ilyen esetben az indikációs terület.
 
Elkészítés menete
 
Többszöri megjelenést igényel.
Első alkalommal lenyomatokat veszünk.
Második alkalommal újabb lenyomatot veszünk egyéni kanál segítségével egy precíziós lenyomatanyaggal. Rögzítjük a harapást. Kiválasztjuk a fogszínt az Ön igényeihez igazodva.
Harmadik alkalommal bepróbáljuk a leendő fogsort. Ez az ún. fogpróba, amikor még csak viaszban állnak a fogak, így igény szerint változtathatunk a fogak állásán, tengelyén, magasságán, akár a színén is.
Negyedik alkalommal átadjuk az elkészült fogművet. Megtanítjuk a helyes használatra, tisztításra.
Ötödik alkalommal húzunk vagy lazítunk a kapcson, polírozunk a rózsaszín részből, ha esetleg nyomja, töri az ínyt.
A továbbiakban félévenkénti kontroll szükséges.
 

 
Alternatívái:

  •  egyes esetekben a híd
  • csúsztatós kivehető pótlás
  • teleszkópos kivehető pótlás
  • esetleg implantátumok

Csúsztatós kivehető pótlás

A maradék fogakra, általában a frontfogakra készülő híd két szélén 1-1 csúsztatós fémelem  kerül elhelyezésre, mely mentén a kivehető rész a helyére „csúszik”, innen származik a pótlás neve. Ezek párhuzamossága miatt tökéletes stabilitást nyújt, mindemellett láthatatlan, hisz úgynevezett rejtett elhorgonyzású eszköz. Általában akkor javasoljuk ezt a típust, amikor egy vagy kétoldali sorvégi hiányt szeretnénk pótolni. Legalább 3 frontfog megtartottsága szükséges ehhez a pótláshoz, mert ezekre készül a híd, mely két oldalára a csúsztatót el tudjuk helyezni.
 
Elkészítés menete

Többszöri megjelenést igényel.
Első alkalommal felállítjuk a kezelési tervet, árajánlatot készítünk, és tanulmányi lenyomatot veszünk.
Második alkalommal előkészítjük a leendő csonkokat, majd lecsiszoljuk a hídhoz ezeket a meglévő fogakat. Precíziós lenyomatot készítünk a fix rész fémvázához, valamint egyéni kanálhoz és harapási sablonhoz, amelyek segítségével később dolgozunk. A fogszínt is rögzíthetjük már ebben az ülésben.
Harmadik alkalommal a fix rész fémvázpróbája mellett rögzítjük a harapási magasságot is.
Negyedik alkalommal a teljes fix részt, azaz a fémkerámia hidat próbáljuk be, és ezzel együtt az egyéni kanállal funkciós lenyomatot veszünk, hogy tudjuk, meddig terjeszthetőek a kivehető rész szélei.
Ötödik alkalommal bepróbáljuk a próbafogsort. Ekkor még csak viaszban vannak a fogak felállítva, így ha szükséges, korrigálhatjuk a harapást, fogak állását.
Hatodik alkalommal átadjuk az elkészült fogművet. Megtanítjuk a pácienst a helyes fogsorhasználatra, tisztításra.
Ezután még egyszer-kétszer kontrolláljuk pácienst, hogy a fogsorhasználat közben milyen panaszokat észlel, melyek mind korrigálhatók rendelői körülmények között. Ilyenkor szükség esetén polírozunk a rózsaszín műínyből, amennyiben nyomja, töri az ínyt).
A továbbiakban félévenkénti kontroll szükséges.

 
Alternatívái:

  • kapcsos pótlás 
  • teleszkópos pótlás
  • implantátum

Teleszkópos kivehető pótlás
 
Minimum 1, maximum 3-5 maradék fogazat esetén lehetséges ez a pótlásféleség. A maradék fogakra koronákat, primer koronákat készítünk, ez a pozitív része a teleszkópnak. Ennek pontos megfelelői, a secunder koronák, a kivehető részbe kerülnek. Ezek lesznek a negatív részei, az ún. matrix, a teleszkópnak. Mivel a primer és a secunder fémkoronák egymásba tökéletesen illeszkednek, köztük súrlódási erő lép fel, nagyon jó stabilitással számolhatunk.
A fogsor másik nagy előnye, hogy szájba helyezve szintén teljesen észrevétlen, így nem okoz esztétikai problémát.

Milyen esetekben alkalmazható?
 
minimum 1, maximum 3-5 fog megléte szükséges
 
Hogyan készül?
 
Többszöri megjelenést igényel.
Első alkalommal felállítjuk a kezelési tervet, árajánlatot készítünk, és tanulmányi lenyomatot veszünk.
Második alkalommal előkészítjük a leendő csonkokat, majd lecsiszoljuk a primer koronákhoz a meglévő fogakat. Precíziós lenyomatot készítünk a primer koronákhoz, valamint egyéni kanálhoz és harapási sablonhoz, amelyek segítségével később dolgozunk. A fogszínt is rögzíthetjük már ebben az ülésben. Megbeszéljük és feljegyezzük az Ön igényeit a fogak méretére, tengelyállására, színére vonatkozóan.
Harmadik alkalommal rögzítjük a harapást. Bepróbáljuk a primer koronákat, és ezekkel együtt funkciós lenyomatot veszünk az egyéni kanál segítségével, hogy lássuk, meddig terjeszthetjük ki a műínyt.
Negyedik alkalommal bepróbáljuk a próbafogsort. Ekkor még csak viaszban vannak a fogak, így szükség esetén korrigálhatjuk a harapást, a fogak tengelyállását, színét.
Ötödik alkalommal átadjuk az elkészült fogművet. Megtanítjuk a pácienst a fogsor helyes használatára, tisztítására.
Hatodik alkalommal ellenőrizzük a pácienst, és a fogsorviselés során tapasztalt panaszokat korrigáljuk (pl. polírozunk a rózsaszín műínyből, amennyiben nyomja, töri az ínyt).
A továbbiakban félévenkénti kontroll esedékes.


 
Stéges kivehető pótlás
 
Speciális esetekben, többnyire implantátummal kombinált pótlások esetében készítünk stéges elhorgonyzású fogpótlást. A behelyezett implantátumokat merev fémsínnel, ún. stéggel kötjük össze, melynek negatív megfelelője, a mátrixa a protézis belső felében található. Ezek tökéletesen illeszkednek egymásba, ez biztosítja a pótlás stabilitását.

Teljes kivehető pótlások

Abban az esetben, ha már egyetlen fog sem maradt az állcsontban, tehát teljes fogatlanságról beszélünk, úgynevezett teljes fogsor, hagyományos protézis készítése lehet indokolt. Ez többnyire teljes mértékben műanyagból készül. Bár bizonyos esetekben lehetséges az alaplemezt fémsínnel vagy aranyhálóval erősíteni, amely által a műanyag törését meg tudjuk akadályozni.
 
Elkészítés menete
 
Többszöri megjelenést igényel.
Első alkalommal kezelési tervet állítunk fel, árajánlatot készítünk és anatómiai lenyomatokat veszünk az egyéni kanálhoz és a harapási sablonhoz.
Második alkalommal újabb lenyomatot veszünk precíziós lenyomatanyaggal egyéni kanál segítségével, valamint rögzítjük a harapási magasságot a sablonnal. Megbeszéljük az Ön igényeit, ezt feljegyezzük, és együtt kiválasztjuk a fogszínt.
Harmadik alkalommal bepróbáljuk a próbafogsort. Ekkor még csak viaszban vannak a fogak felállítva, így igény szerint változtathatunk a harapáson, a fogak tengelyállásán, színén.
Negyedik alkalommal átadjuk az elkészült fogművet. Megtanítjuk a pácienst a fogsor helyes használatára, a tisztításra, és a megszokást segítő tanácsokkal látjuk el Önt.
A legtöbb esetben még szükséges minimum egy alkalom, mely során megbeszéljük a pácienssel a használat közben tapasztalt érzéseket, polírozunk a rózsaszín műínyből, amennyiben az nyomja, töri az ínyt.
A továbbiakban félévenként kontroll, 1-2 évente pedig alábélelés javasolt.

Mi az az alábélelés és miért van rá szükség?
 
Műanyag alaplemezű pótlások belső, az állcsontgerinccel (ínnyel) érintkező felszínére új műanyag réteg felvitelét jelenti. Erre azért van szükség, mert a fogatlan állcsontgerinc természetes lebontódása nem áll meg egy új fogsor készítésével, az állandó jelenség a fogatlanság kialakulása után. Így 1-2 évente már teljesen más anatómiai szituációban helyezkedik el a rigid, merev műanyag pótlás. Ezért pár év elteltével a protézis jobban mozog, könnyebben alászorul az étel, instabillá válik. Ez a legfőbb jele, hogy alá kell bélelni azt.
Az alábélelés során lenyomatot készítünk a pótlással, és erre az új szituációra készíti el a fogtechnikus az új, pontos érintkezési felületét a fogsornak.
Léteznek rendelőben kivitelezhető, rugalmas anyaggal készített alábélelések is, azonban azokat legtöbbször ideiglenes megoldásként alkalmazzuk implantátumok fölött a gyógyulási időszakra, vagy speciális szájüregi szituációkban (pl. műtétek, balesetek után)

Alternatívái:

Teljes fogatlanság esetén csak implantátumok beültetésével nyílik lehetőség más típusú fogpótlás elkészítésére

  1.  Négy darab implantátumra stéges felépítmény és egy erre rögzíthető hídpótlás
  2.  Két implantátumra lokátor elemek, vagy régebben gömbfej szerű patent rögzítő elemek behelyezése az implantátumba, és erre tudunk felkapcsolni, rögzíteni ún. cover denture fogsort. A két implantátum beültetése alacsonyabb ára miatt csábítóbb lehet, de élettartamban a négy  implantátum beültetése ad biztonságos megoldást.
  3. Öt vagy hat  implantátumra fix ragasztott híd, vagy felcsavarozhatóan rögzített fix kerámia leplezésű híd, vagy fémmentes cirkonvázas híd is készülhet.
  4. All on four® –  a Nobel® cég ajánlása, melynek során négy speciálisan behelyezett implantátumra készíthető fix kerámia leplezésű, vagy fémmentes híd.
  5. Érthető módon bizonyos esetekben a teljes kivehető fogsor is egy megoldás lehet a teljes fogatlanságra, hiszen lehetnek olyan egyedi esetek, amikor nem tudunk implantátumot beültetni. Ekkor igyekszünk mindent megtenni, hogy egy jó minőségű és használható megoldás készüljön.

© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO