Gyermekfogászat


Rendelőnkben külön hangsúlyt fektetünk arra, hogy a legkisebbek is a legnagyobb nyugalommal üljenek be a fogorvosi székbe. Szívügyünknek tekintjük, hogy a gyermekek életének természetes része legyen a fogorvoshoz járás, és ne félelemmel, hanem jóleső izgalommal várják ezt a különleges „kalandot”.Mindezek mellett rendkívül fontosnak tartjuk a megelőzést. A megelőzés pontosan ezen a területen, a gyermekfogászatnál nyeri el igazi értelmét. Úgy gondoljuk, hogy a szülői példamutatás és a rendszeres fél évenkénti fogorvosi vizsgálat segíthet gyermekeinknek, hogy fogazatuk épsége, egészsége hosszútávon megőrizhető legyen. Egy gyermek úgy viszonyul a fogmosáshoz, a fogainak ápolásához és a fogorvoshoz, ahogy azt a szüleitől látja. Ezért tartjuk előnyösnek, ha a szülő olykor magával hozza a gyermekét, hogy ő is láthassa, mi történik a rendelőben. Egyúttal ilyenkor van lehetőség arra, hogy a családot együtt tanítsuk meg a fogak gondos tisztítására, ápolására, a szájhigiénia mindennapos apró fortélyaira.

A gyermekek rendszeres fogászati ellenőrzését életkortól függően 4-6 havonta javasoljuk. Kb. 3-6 éves korban, majd 11-12 éves kortól elegendő a félévenkénti ellenőrzés, azonban 6-12 éves kor között, az ún. váltó fogazat idején, amikor is a tejfogak folyamatosan cserélődnek a maradó fogakra, évente háromszor, azaz négyhavonta célszerű fogászati szűrést, ellenőrzést végezni. A gyermekek fogazatában ugyanis számtalan változás történhet viszonylag rövid időn belül, mint: fogváltás, tejfogak és maradófogak szuvasodása, vagy rapid fogszuvasodás, mely a tejfogakra sajnos jellemző. A szuvas tejfogakat is be kell tömni, hiszen a környezetükben kibújó maradó fogak is károsodhatnak, szuvasodhatnak miattuk. A tejfogak épségének megőrzése fontos a fogazat és az állcsontok szimmetrikus fejlődése szempontjából. A túl korán elveszített tejfog később olyan fogazati rendellenességhez vezethet, amely miatt a későbbiekben fogszabályzó kezelés szükséges.

Mikortól kell gyermekem fogát mosni?

A helyes szájhigiéniára nevelést nem lehet elég korán kezdeni, ezért felhívnánk a kedves édesanyák figyelmét arra, hogy a megfelelő szájápolást már csecsemőkorban, az első tejfogak kibújásakor azonnal el kell kezdeni. Ahogy az első  tejfogak megjelennek, a csecsemővel megismertetjük a fogkefét is, természetesen annak kezdeti, gumis fejű, speciális formájával kezdjük a szoktatást. Számtalan fogkefetípusból a dentálhigiénikus kollégáink segítenek Önnek kiválasztani a gyermek életkorának legmegfelelőbbet. Keressen minket bizalommal, hogy dentálhigiénikus kollégáink tanácsaikkal minél inkább segíthessenek Önnek gyermeke fogápolásában!
 
Miért fontos a féléventkénti fogorvosi vizsgálat gyermekénél?

Nem szabad elmulasztani a megfelelő időt a frissen kibújt maradó őrlőfogak megelőző barázdazárására, valamint idejében fel kell ismerni, hogy szükség van-e fogszabályozó kezelésre. Azok a gyerekek, akiket szülei rendszeresen, félévente elhoznak ellenőrzésre, felnőttként is teljesen másképpen tekintenek a fogorvosi kezelésekre. Mindezek mellett mivel rendszeresen látjuk ezeket a gyermekeket, hamarabb észrevesszük a tisztítási hibákat, vagy egyéb eltéréseket, ezért ezek időben kerülnek ellátásra, amikor még csak minimális kellemetlenséggel jár a fogászati beavatkozás.

Barázdazárás

A maradó őrlőfogakon és kisörlőkön legkorábban elvégezhető beavatkozás, melynek során a rágófogak mély, kevésbé vagy nem öntisztuló barázdáit speciális, fényre kötő védőréteggel vonjuk be, hogy ezzel megelőzhessük ezeknek a barázdáknak a mélyén kezdődő szuvasságot. Mivel a kisgyermekkorban a fogmosás még nem tökéletes és gyakran marad lepedék a fogakon, először ezek a bonyolultan barázdált őrlőfogak rágófelszínén lévő  mély barázdák kezdenek el szuvasodni. Ezt tudjuk megelőzni a barázdazárással.
A kezelés megelőző fontossága mellett jelentős előnye, hogy fájdalommal nem jár, mivel csak a fogak felszínét kezeljük, így az első pozitív fogászati élményt is megszerezhetik ezzel a kis páciensek.
Nagyon fontos tudni, hogy az első maradó fog 6 éves korban úgy tör elő a tejfogak mögött, hogy azt megelőzően tejfog nem esik ki. Így ilyenkor fokozottan oda kell figyelni a gyermekek fogmosására, hogy minden fogat tökéletesen elérjenek.

Fluoridálás

Professzionális, magas fluorid tartalmú gél applikálása a fogakra, amely beépülve a fogzománc megerősítésével járul hozzá az egészséges és ellenálló fogazathoz.
 
Tejfogtömés

Sokszor kérdezik tőlünk, hogy a tejfogakat be kell-e tömni. A válasz szinte mindig IGEN.
A destruálódott, ideje korán elvesztett tejfogak ugyanis a maradó fogak rendellenes helyzeti előtörését vonhatják maguk után. Ennek elkerülése érdekében elengedhetetlen a szuvas tejfogak ellátása is, ahol speciális, fluoridot leadó tömésekkel látjuk el azokat.
Van, amikor már annyira mély szuvasság alakul ki a tejfogakban, hogy fájdalmat, még súlyosabb esetben gyulladást okoz a tejfogak körül. Ilyenkor speciális paszta segítségével a fájdalmas, gyulladt fogbelet „elöljük”, ezáltal szüntetjük meg a panaszt, majd a következő ülésben felszívódó gyökértömő anyaggal fedjük a fogbél koronai részének alját, mielőtt végleg betömjük a tejfogat.

Fogakat érő traumákról

A gyermekeknél a felső frontfogak, a középső metszők azok, amelyek leginkább ki vannak téve a baleseti sérüléseknek. Óvodás és kisiskolás korban klasszikus fogsérülést okoz a lábbal hajtós kismotor, roller, később a bicikli. Ennek elkerülésére viseljünk védőfelszerelést, bukósisakot! Ha mégis fogbaleset történik, lehetőség szerint forduljunk azonnal képzett fogorvoshoz. Ha a fogból nagyobb darab letörik, és a zománc alatt a dentin szabaddá válik, érzékenység lép fel, és akár a fog elhalásához is vezethet a trauma. Ha a fog olyan mértékben sérül, hogy a fogbél is megnyílik, akkor a fogat azonnal gyökérkezelni kell. A sérülés során fogak tartószerkezete is sérül, ilyenkor gyakori panasz a ráharapásra jelentkező fájdalom és rágási érzékenység. Ha a fogak enyhén mozgathatóvá válnak az ütés miatt, a fogak ideiglenes sínezésére van szükség. Az ideiglenes sínezés csak pár hétig tart és lehetővé teszi a sérült fogágy panaszmentes regenerálódását, utána pedig maradéktalanul eltávolítható. Ezért fogsérülés esetén a lehető leghamarabb keresse fel fogorvosát, hogy szakszerű azonnali ellátást kapjon.

Ujjszopásról és egyéb gyermekkori rossz szokásokról

A rossz szokások közül az egyik leggyakoribb az ujjszopás, amelynek gyakorisága elérheti a 35-40%-ot is. Az újszülötteknél és a csecsemőknél az ujjszopás segít megnyugtatni őket vagy csak egyszerű időtöltésként használják, azonban a rendszeres és hosszú ideig tartó szokás negatív hatással van a fogak és állcsontok fejlődésére. Az okozott fogazati elváltozás típusa függ az ujjszopás időtartamától, gyakoriságától és intenzitásától. Klasszikus következményes elváltozás az elülső nyitott harapás, a felső állcsont szűkület, keresztharapás, gótikus szájpad, felső metszőfogak kifelé és az alsók befelé dőlése, illetve az alsó állcsont hátrahelyeződése. Megbomlik a normál fogsorzáródás, amely zavarhatja a rágást, negatívan befolyásolja az esztétikát és beszédhibát is okozhat. Higiéniai szempontból sem előnyös az ujjszopás, hiszen szerepe van a különböző fertőzések terjedésében. Ha az ujjszopás tartós szokásként rögzül, kb. 4 éves kor körül meg kell próbálni leszoktatni a gyermeket róla, különben nagyobb valószínűséggel alakulnak ki az állcsontokat és fogazatot érintő problémák, amelyek megoldásában fogszabályozó készülék válik szükségessé.

Circularis cariesről, a körkörös tejfogszuvasodásról

A gyermekfogászat ma már nagy hangsúlyt fektet a megelőző kezelésekre, hogy a fogszuvasodás ne kezdődhessen el, ezért javasoljuk a gyermekek 4-6 havonkénti fogászati ellenőrzését a Holistodent fogorvosi rendelőjében. Népszerű megelőző beavatkozás a barázdazárás és a fluorid kezelés, emellett azonban a szülő odafigyelése és gondoskodása rendkívül fontos ahhoz, hogy a fogszuvasodás valóban ne jöjjön létre.
A circularis caries a metszők külső felszínén, az ínyszél mentén kezdődő, gyorsan terjedő, körbefutó fogszuvasodás, amely már egy éves korban megjelenhet. Kiváltó okai közé tartoznak olyan külső tényezők, mint például a cukros folyadékok (tea, gyümölcslevek, szörpök) és cariogen ételek (magas sav és cukor tartalmú termékek). Belső kiváltó tényezők közé sorolható a koraszülés, TBC és a rachitis (Angolkór). Általában szimmetrikusan jelenik meg a circularis caries, s a frontfogak koronája gyakran letörik már a második tejmoláris áttörése előtt. Ha a kiváltó ok folyamatosan fennáll, a szuvasodás ráterjed a szemfogakra és a molárisokra is, így 2-3 éves korra destruált fogazatot eredményezhet. Terápiáját tekintve fontos lépés a cariogen étrend megváltoztatása. Korai stádiumban adhezív technikával (barázdazáró vagy folyékony kompozit) is kezelhetőek ezek az elváltozások. Az előrehaladottabb állapotban lévőket töméssel, felépítéssel lehet ellátni.

Alsó tejfogak növekedése

Az alsó tejfogak fogváltásakor gyakran a maradó fogak a tejfogak mögött jelennek meg, így “elöl két sorban állnak a gyermek fogai”. Nem kell megijedni, mert legtöbbször egy természetes fogváltási folyamatról van szó: úgy kezdtek el nőni a maradó fogak, hogy közben még nem estek ki a tejfogak. Az már egyéni, hogy kinél mennyi ideig tart ez az átmeneti állapot, de a tejfogak hetek, vagy hónapok múlva meglazulnak és kihullanak. A nyelvi oldalon kinőtt maradó frontfogakat pedig a nyelv, az izmok és a növekedéssel kapcsolatos mozgások hatására elfoglalják szabályos helyüket a fogívben.

© IntroWeb | 2021 - Weboldal készítés, SEO