PROFESSZIONÁLIS FOGKŐELTÁVOLÍTÁS, DEPURÁLÁS
A fogászati problémák egy részének, főleg az ínygyulladásoknak a hátterében gyakran a fogkő áll. A fogkő az elmeszesedett dentális plakk, azaz a lepedék.A fogkő nagy részét feloldódott ételmaradék alkotja, és a nyál keménységétől, azaz a nyál kálcium- és magnéziumtartalmától függ a képződési gyakorisága. Így több páciensnél sem ritka, hogy a rendszeres szájápolás ellenére is jellemzően jelen van a szájban. A fogkő képződésének első lépése, ha a fogakról az étkezések alkalmával a fogfelszínen megtapadó színtelen, puha tapintatú plakkréteget, azaz a lepedéket nem távolítjuk el maradéktalanul. Idővel a nyálban lévő ásványi anyagok, kálcium és magnézium hatására ez a réteg egyre keményebb válik, elmeszesedik. Ilyenkor nevezzük fogkőnek. A fogkő sárgás- barnás színű felrakódás, leggyakrabban az alsó metszőfogak nyelv felőli felszínén és a felső őrlőfogak orca felőli oldalán alakul ki, ugyanis itt találhatók a nagy nyálmirigyek kivezetőcsövei. A fogkő színét számtalan baktérium anyagcsere termékéből származó festékanyag, vérfesték, vagy külső festékanyagok (koffein, nikotin, kóla) okozzák.
Amellett, hogy a fogkő jelenléte esztétikailag rendkívül kedvezőtlen, elszínezi a fogakat, és hozzájárul a kellemetlen szájszag kialakulásához, a hosszan fennálló fogkő ínygyulladást okozhat, amely kezeletlen esetben a csont lebontódását eredményezheti, azaz fogágybetegséget, foglazulást, a fog elvesztését is maga után vonja. Más esetekben a fogtisztítást akadályozva szuvasság kialakulásához vezethet.
A fogkő egyszerű fogmosással nem távolítható el, így kialakulását követően mihamarabb forduljon hozzánk. Jó tudni, hogy a rendszeres félévenkénti fogorvosi szűrővizsgálaton azt is megnézzük, hogy a fogágy milyen állapotban van, esedékes-e fogkőeltávolítás, azaz a depurálás. A legtöbb embernek félévenként célszerű elvégezni ez a kezelést, a fogágybetegeknek azonban sűrűbben, 3-4 havonta javasolt a fogkőeltávolítás a hosszú távú panaszmentes állapot elérése érdekében.
A fogágybetegségek leggyakoribb tünetei: