A bölcsességfogak a fogsor végén elhelyezkedő, sorban az utolsó fogak. Jellemzően 16-22 éves életkorban kezdenek előtörni, indulnak növésnek. Számukra ritka az az ideális eset, amikor elegendő hely van az állkapocsban. Ilyenkor nem szokott különösebb problémát okozni az előtörésük. Előfordulhat azonban olyan eset is, mikor valakinek nem nőnek ki a bölcsességfogai, hiányozhat egy, de akár mind a négy is. Néha ennek az ellenkezője is előfordul, nő még egy kilencedik fog is. Kevés olyan szerencsés ember van, akinek megfelelő állkapocs- és fogméret mellett, megfelelő helykínálattal és fogtengelyállással akadálytalanul ki tud nőni a bölcsességfoga. Napjainkban egyre gyakoribb a bölcsességfogak növekedése közben, vagy azt követően jelentkező panasz. Ennek egyes esetekben evolúciós okai vannak, ugyanis állcsontunk az evolució során egyre kisebb lett.A jelenség hátteréban az áll, hogy a táplálék, amit magunkhoz veszünk, egyre jobban előkészített, egyre puhább, így kevésbé van szükségünk a rágásra, rágóizmokra, az állkapocsra. Így csökkent az állkapocs mérete, a rágófelszín felülete a szájüregben. Más esetben a családi öröklődés során a csontméreteket és a fogméreteket nem ugyanattól a szülőtől örökölve egyszerűen helyhiány alakul ki.
A bölcsességfogak előtörése során jelentkező problémák
Impakció, vagy beékelődés
A bölcsességfog az utolsónak előtörő fog a szájban, és gyakran nincs elegendő hely az állkapocsszöglet és a második nagyőrlőfog között, hogy elfoglalja helyét a fogsorban. Az előtörésben így elakadt bölcsességfogat nevezzük impaktált fognak. Az impaktált bölcsességfogak mindamellett, hogy mechanikai akadályba ütköztek, különböző helyzetekben állhatnak. Mindez a többi fog torlódását, a szomszédos fog gyökérfelszívódását és fogágy-gyulladását, akár tályogot is okozhat. A részben ínnyel fedett bölcsességfog körüli gyulladás dentális eredetű gócbetegség kiindulópontja is lehet.
A bölcsességfogak előtörésének zavara során fellépő panaszok lehetnek:
Bölcsességfog gyulladása, a bölcsességfog körüli íny gyulladása – pericoronitis
Ha a bölcsességfog már egy ponton előbújik és áttöri a szájnyálkahártyát, akkor tasak alakul ki a fog és az íny között. Ez a tasak nehezen tisztítható, a baktériumok könnyen mélyen bejutnak és hoznak létre gyulladást. Ezt a fájdalmas gyulladást nevezzük pericoronitisnek. A pericoronitis kezdetben kisebb fokú fájdalommal jár, mely nagyon felerősödhet, kisugározhat a fül tájékra is. A fog felett az íny gyulladt, vérbő, genny ürülhet a tasakból. Előre haladottabb stádiumú gyulladásoknál szájnyitási korlátozottságot, szájzárat és nyelési fájdalmat is megfigyelhetünk. Ezzel feltétlenül fogorvoshoz kell fordulni!
Amennyiben valóban impaktált bölcsességfogról van szó és már kialakult egy gyulladás, és a klinikai és röntgenvizsgálat során azt látjuk, hogy nincs remény arra, hogy a bölcsességfog elérje a rágósíkot, akkor egyértelműen az bölcsességfog eltávolítása mellett döntünk. A csonttal fedett bölcsességfogak eltávolítása műtéti úton történik, helyi érzéstelenítésben.
Bölcsességfog eltávolítás - minden amiről tudni érdemes
Mindenkinek van olyan ismerőse, esetleg saját élménye, hogy a bölcsességfoga hirtelen megfájdult, vagy a körülötte lévő lágyrész bedagadt. A bölcsességfogak sajnos sok esetben nem tudnak teljesen vagy egyáltalán sem előtörni, növekedésük során elakadnak. Ezekben az esetekben szükségessé válik a bölcsességfogak műtéti eltávolítása.
Mikor kell a bölcsességfogakat eltávolítani?
És mit kell tudni az eltávolításukról?
A bölcsességfogak fájdalommentes eltávolítása szakértelmet, megfelelő műszerezettséget, sterilitást igényel. Rendelőnk rendelkezik mind szakember, mind felszereltség terén mindennel, ami a bölcsességfogak fájdalom- és komplikációmentes eltávolítását biztosítja.